Ostatni rok nie byłam aktywna na blogu, nie znaczy to jednak, że nic nie dzieje się w moich poszukiwaniach genealogicznych. Przeciwnie - dzieje się bardzo dużo. Przez ostatnie 1,5 roku wolny czas poświęciłam na realizację Projektu Wojak, pisanie własnej książki oraz rozwiazywanie zagadek genealogicznych. W tym wpisie chcę opowiedzieć więcej o drugim zagadnieniu, czyli pisaniu książki.
Napisanie i wydanie książki w formie papierowej lub ebooka, która opowiada historię rodziny jest formą zwieńczenia wyników wieloletniej pracy. Podjęcie decyzji o wydaniu książki jest ciężkie dla genealogów z wielu powodów. Pierwszym z nich jest świadomość, że praca genealoga nigdy się nie kończy, więc po co pisać książkę skoro nie mamy jeszcze wszystkich informacji, które poszukujemy? Może być tak, że nigdy nie odnajdziemy wszystkich dokumentów, więc odkładanie pisania książki na bliżej nie określoną przyszłość nie ma sensu. Odnalezienie kolejnych przodków i postęp w badaniach genealogicznych będzie później impulsem do wydania kolejnego tomu lub drugiego poprawionego wydania. Drugim z powodów jest nasza niepewność czy podołamy z zadaniem napisania książki i jej przygotowania do druku. Nie każdy ma zdolność łatwego ubierania myśli w słowa lub wręcz jest to dla niego męczarnią. Umiejętność pisania dłuższego tekstu trzeba rozwijać i można zacząć małymi krokami: napisać biogramy osób, o których zbieraliśmy informacje, krótką notatkę na temat danego dokumentu, opisać historię miejsca życia naszego antenata, a może jakiś artykuł do miejscowej gazety lub rocznika genealogicznego z naszego regionu lub założyć bloga i tam przedstawiać nasze genealogiczne historie. Dobrze jest też rozglądnąć się po wydanych publikacjach innych genealogów. Zastanowić się co nam się podobało w ich książkach, czy chcielibyśmy w takiej formie wydać naszą książkę, czy może pewne aspekty chcemy przedstawić inaczej lub pominąć. Przede wszystkim trzeba zacząć pisać już teraz, jest to pierwszy krok, który nie warto odkładać. Trzecim dla wielu z nas decydującym aspektem są pieniądze potrzebne na wydanie takiej publikacji. Wydając książkę trzeba liczyć się z kosztami. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co dla nas będzie najważniejsze, a z jakich rzeczy możemy zrezygnować (kolorowe czy czarno-białe zdjęcia, profesjonalna okładka, korekta tekstu, skład itd.). Z ofertami możemy się zapoznać na stronach różnych drukarni i serwisów np. Ridero. Sami decydujemy jakie koszty jesteśmy w stanie ponieść. Jeśli zupełnie brak nam funduszy musimy zastanowić się w jaki sposób można je pozyskać: znalezienie sponsora, poproszeniu o percypowaniu w kosztach wydania książki naszej rodziny, założeniu zbiórki internetowej czy szukanie pomocy w np. urzędach/fundacjach, które dysponują środkami na działalność obywatelską. Jeśli chcemy, aby wydanie naszej książki było bez kosztowe całą pracę musimy wykonać sami lub z osobami, które zdecydują się nam pomóc bezpłatnie, a książkę wydać w formie ebooka.
Ważną sprawą po wydaniu książki papierowej jest zadbanie o to, aby kilka kopii trafiło do bibliotek. Jeśli wydajemy książkę tylko w formie ebook powinniśmy poinformować o tym fakcie potencjalnych zainteresowanych zapoznaniem się z naszą pracą np. zakładając temat informacyjny na forum PTG genealodzy.pl Powinniśmy postarać się również o uzyskanie kodu ISBN, co jest darmowe https://e-isbn.pl/IsbnWeb/start/poco.html
Najważniejsze moim zdaniem jest, aby takie książki się pojawiały i były one ogólnodostępne. Często wiemy o jakiś publikacjach lokalnych historyków i genealogów, ale nie możemy dotrzeć do samej publikacji. Jest to ogromna strata dla samego autora, który świadomie rezygnuje z grona odbiorców oraz dla nas genealogów zainteresowanych publikacjami regionalnymi. Na tym blogu od początku jego istnienia jest zakładka książki oraz monografie, gdzie wpisuję tytuły związane z regionem.
Przesłaniem tego wpisu jest: nie myślmy o opisaniu historii rodzinnych, tylko zaczynajmy je pisać.
P.S. Na tegorocznej konferencji genealogicznej w Brzegu GENEAMI 10 również poruszono temat dotyczący wydania książki genealogicznej. Ten wykład i inne znajdziemy na kanale Opolskich Genealogów: https://www.youtube.com/watch?v=t1bDREIrn0A&t=6s