Jak szukać kolonistów niemieckich w Galicji?

Moje drzewo genealogiczne zawiera również rodziny kolonistów przybyłych na tereny dzisiejszego województwa małopolskiego i podkarpackiego w XVIII w. i wcześniej. Z tego powodu wraz z postępem w badaniach genealogicznych miałam trudności z odnalezieniem kolejnych pokoleń. Przez lata odkrywałam różne źródła, które uzupełniały moje drzewo lub dawały mi wskazówkę, gdzie powinnam szukać kolejnych pokoleń.
Źródła kościelne i metrykalne
Zwykle po raz pierwszy poznajemy przodków na kartach ksiąg metrykalnych. W metrykach kolonistów o ból głowy przyprawia zapis nazwiska. Często jest ono przekręcane np. poprzez pominięcie lub zły zapis niemieckich znaków lub zapis nazwiska ze słuchu. Zapominamy również, że nazwiska kobiet mogą być odmienne od formy podstawowej poprzez dodanie przyrostków jak to ma miejsce również w języku polskim. Na przykładzie nazwiska Nowak pannę o tym nazwisku zapiszemy jako Nowakówna, a mężatka/wdowa to Nowakowa. Podobnie w języku niemieckim w księgach urodzeń, małżeństw i zgonów są analogiczne zapisy. Przykładowo nazwisko Wolf dla panny zapis będzie Wolfin a dla mężatki/wdowy dodawano przyrostki -in, -er Wolfin, Wolfer. Z tego powodu często błędnie zakładamy, że chodzi o inne nazwiska.
Fragment z księgi chrztów z Sulzheim |
Źródła niemetrykalne
Jednym z pierwszych źródeł niemetrykalnych, do których zaglądamy jest książka Ludwiga Schneidera Das Kolonisationswerk Josefs II. in Galizien: Darstellung und Namenlisten. Książka zawiera spis kolonii oraz przybyłych do nich kolonistów z czasów kolonizacji Józefa II.
Kolejna książka szerzej omawiająca temat kolonistów to publikacja dr Franza Wilhelma i dr Josefa Kallbrunnera Quellen zur deutschen Siedlungsgeschichte in Südosteuropa. Zawiera ona spisy kolonistów udających się do Południowo-Wschodniej Europy od 1749 roku.
Karta katalogowa Wojciecha (Alberta) von Tetmayer |
Do dyspozycji są również zbiory w archiwach państwowych: księgi hipoteczne, notariat, akta emigracyjne i inne. Warto korzystać także z zbiorów różnych portali internetowych lub wyszukiwarek online: Galizien German Descendants, Gedbas, Genealogy Indexer, Bibliotek Cyfrowych, Szematyzmów urzędniczych i militarnych, dokumentacji wojskowej i innych portali genealogicznych.
Spis miejscowości mających księgi rodzin w portalu GGD |
Wyszukiwarka Gedbas |
Strona z wojskowej księgi ewidencyjnej |
Fragment Księgi Rodzin katolickiej parafii Volxheim |
Są to dane o każdej osobie zamieszkującej na terenie parafii. Parafianie pogrupowani są w rodziny. Dla każdej osoby mamy informacje pochodzące aktu urodzenia, małżeństwa i zgonu o ile zdarzenie odbyło się na terenie parafii. W nawiasie kwadratowym dodatkowo zapisano numer strony oraz numer aktu metrykalnego. Jeśli dana osoba występuje jeszcze pod inną rodziną np. jako małżonek to po prawej zapisano numer tej rodziny np. <21>.
Znów do Ciebie wróciłam :) Po Broczkowskich na Seile przyszła kolej. Sądzę, że to koloniści ze wsi Rozłucz. "Rozłucz (14 km od Turka) założyli niemieccy koloniści w 1805 roku - pierwsze 11 rodzin niemieckich przybyło z Wirtembergii (miast Betra, Illingen i Empfingen w pobliżu miasta Horb nad Neckarem) i Palatynatu (Bechtolsheim i Gossenweiler) (gdzieś z okolic Karlsruhe) i było wyznania katolickiego". To był ostatni etap kolonizacji Dobrohostów, Wołcze oraz Rozłucz. Dzięki za info o Ansiedlerakten. Niestety, Seiler mnóstwo, Seile ani jednego. Ale się nie poddaję. Pozdrowienia o podziękowania. Krystyna.waw (nick z forum)
OdpowiedzUsuń