Rodzina Welsing moim genealogicznym „węzłem gordyjskim” - część 1 - Marianna z domu Welsing

Pierwszy raz nazwisko Welsing odczytałam w akcie ślubu prapraprapradziadków po kądzieli - Stanisława Saratowicza i Marianny Pilasowej. Para ta złożyła śluby małżeńskie w parafii Tarnów-Katedra, związek zapisano w księgach dla wsi Grabówka w 1837 roku. Wkrótce po tym zdarzeniu małżonkowie przenoszą się do sąsiedniej wsi Rzędzin i tam w 1841 roku rodzi się mój praprapradziadek Antoni Saratowicz. W 1844 Marianna umiera w wieku 35 lat, a Stanisław żeni się z Marianną Ponikło.

Próba odtworzenia losów Marianny Welsing 1 v. Pilas, 2 v. Saratowicz


Mimo krótkiego życia Marianna, przemierzyła znaczną jak na tamte czasy część dzisiejszej Polski.
Jeśli wierzyć aktowi zapowiedzi poprzedzających drugie małżeństwo, Marianna urodziła się w 1809 roku w Lublinie, Królestwie Polskim.

Księga zapowiedzi parafii Tarnów-Katedra, rok 1837

Myślę, że Marianna i Stanisław przedstawili akty znania lub urodzenia ze swoich parafii, gdyż ich rody nie wywodziły się z Tarnowa, a na podstawie wpisu z zapowiedzi dotyczącego Stanisława (Stanisław Saratowicz syn Franciszka pochodzący z Tuchowa, zamieszkały w Grabówce, 49 lat) bardzo szybko znalazłam jego akt urodzenia. Niestety alegaty do małżeństw z 1837 roku nie zachowały się.

Akt urodzenia (chrztu)
W parafiach św. Jana i św. Mikołaja w Lublinie nie ma aktu urodzenia Marianny z 1809 (+/- kilka lat). Do tego nie ma zapisu dla nazwiska Welsing w latach 1790-1815. Dlaczego więc zapisano, że Marianna urodziła się w Lublinie? W rachubę, ze względu na obcobrzmiące nazwisko wchodziły księgi kościoła ewangelickiego. Te zachowały się od 1810, nie występuje w nich nazwisko Welsing. Kolejnym pomysłem jest możliwość, że zawód ojca Marianny był związany z armią austriacką (może był celnikiem, lekarzem wojskowym, urzędnikiem itp.) i akt został zapisany w księgach metrykalnych zaborcy. W tym czasie w Lublinie rozlokowany był pułk armii C.K. W 1809 roku Austriacy wycofali się z Lublina (wojna polsko-austriacka). Nie wiem czy księgi te ocalały, gdyż w informatorze archiwum wiedeńskiego można przeczytać, że komplet ksiąg jest od 1815, w wcześniejszych latach są braki. Wysłałam zapytanie o księgi z Lublina 1809 (+/- 2 lata) mam nadzieję, że niedługo dowiem się czy zachowały się one.

Akt małżeństwa z Karolem Pilasem
Pierwsze małżeństwo moja praprapraprababka zawarła w Szczucinie:

Szczucin 19 Sierpnia 1827 
Pan młody
Karol Pilas syn Karola i Marianny pater de funetus, katolik, 35 l, kawaler 
Panna młoda
Marianna Welsing córka Adama i Teresy pater de funetus, katoliczka, 20 l, panna 

Jakośmy na związek i zaślubienie małżeńskie dzieciom naszym Karolowi z Mariannią przy poniższych świadkach zezwolili na to więc znakami krzyża świętego podpisujemy 
x Marianna Pilaska matka Karola 
x Teresa Welsing matka Marianny 
Świadkowie: Sebastian Płazinski ekonom, Jan Bielinszka rolnik 

Dowiadujemy się z niego, że Marianna ma 20 lat (czyli urodziła się w 1807), nie podano miejsca urodzenia. Jest to jej pierwsze małżeństwo. Szczucin był miastem granicznym, znajdowała się w nim komora celna, parafia należała do Diecezji Tarnowskiej. Ojciec Marianny nie żył, podczas zawarcia małżeństwa była obecna jej matka Teresa Welsingowa, nie wymieniono jej panieńskiego nazwiska.
Z związku z Karolem Pilasem w Szczucinie urodziło się czworo dzieci: Jan Franciszek (*1827), Karolina (*1829), Rozalia Katarzyna (*1830) i Franciszka (*1832). Między rokiem 1832-1834 małżonkowie Pilas wraz z dziećmi przenoszą się na przedmieścia Tarnowa, Zabłocie. Mąż Marianny - Karol Pilas był piekarzem. W 1834 zmarła ich córka Karolina, a w 1835 Franciszka. Także w 1835 rodzi się kolejny syn Karol Jakub. Karol Pilas zmarł w 1836 roku, przyczyną zgonu była cholera. Marianna została wdową z trojgiem dzieci.

Księga zgonów parafii Tarnów-Katedra, rok 1836 Zabłocie

Akt małżeństwa z Stanisławem Saratowiczem
Wdowa po piekarzu Karolu Pilas w 1837 bierze ślub z młynarzem z Grabówki - Stanisławem Saratowiczem, także wdowcem.

Księga małżeństw Tarnów-Katedra, rok 1837 Grabówka

Co ciekawe ślub wpisano nie w miejscu zamieszkania panny młodej Zabłociu, lecz w kartach Grabówki, gdzie mieszkał pan młody. Przez jakiś czas para mieszkała w Grabówce, później przeniosła się do Rzędzina. W 1841 roku rodzi się ich jedyne dziecko - mój praprapradziadek Antoni.
W akcie chrztu Antoniego napisano, że matka jego jest córką Adama i Teresy Rozynkiewicz. Pomyślałam, że Teresa wzięła w międzyczasie ślub z panem Rozynkiewicz. Jeśli tak było nie stało się to jednak w parafii Tarnów-Katedra w latach 1837-1841.

Akt zgonu Marianny Saratowicz
Marianna umiera 27 kwietnia 1844 roku we wsi Rzędzin w wieku 35 lat.

Księga zgonów parafii Tarnów-Katedra, rok 1844 Rzędzin

Mimo zebranych przeze mnie aktów metrykalnych pozostaje kilka niewiadomych. Staram się ustalić:
- Czy Marianna urodziła się w Lublinie, czy w innym miejscu,
- Co było przyczyną zmiany miejsc zamieszkania w młodości Marianny,
- Jaki zawód wykonywał jej ojciec, kiedy i gdzie zmarł,
- Czy Teresa Welsing zawarła ponownie związek małżeński, kiedy i gdzie,
- Czy Rozynkiewicz wymieniony w akcie urodzenia Antoniego był ojczymem Marianny.


Źródło:
Księgi metrykalne parafii Tarnów-Katedra i Szczucin


Na kolejny post zapraszam w sobotę 22.10.2016. Mam nadzieję, że uda mi się utrzymać cotygodniowy rytm update'ów.


Zapraszam do lektury innych postów powiązanych z rodziną Welsing:
Józef Welsing - potomek kolonistów i powstaniec

Pierwsza publikacja: 15 październik 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Genealogia , Blogger