Szkoła Zawodowa Głównych Warsztatów Kolei Wschodniej w Tarnowie 1940-1944

W czasach okupacji niemieckiej na ziemiach Polski stworzono wiele instytucji, które przestały istnieć wraz z zakończeniem II Wojny Światowej. Jedną z takich placówek było utworzone w Tarnowie Berufsschule des Ostbahn Ausbesserungswerkes.



W 1940 roku Niemcy otworzyli w Tarnowie szkołę: Szkoła Zawodowa Głównych Warsztatów Kolei Wschodniej w Tarnowie (Berufsschule des Ostbahn Ausbesserungswerkes). Istnieje niewiele informacji traktujących o istnieniu i działalności tej placówki, w większości są to przekazy byłych uczniów. Archiwum szkoły zostało zniszczone i/lub wywiezione do Niemiec. Zachowały się dwie księgi przechowywane w Archiwum Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Są to: Arbeiterliste (Księga przyjęć do Szkoły Zawodowej Głównych Warsztatów) oraz Arbeiterverzeichnis (Spis pracowników). Kolejnym śladem świadczącym o istnieniu tej szkoły są świadectwa wydawane uczniom i dyplomy czeladnicze wydawane absolwentom. Uczniowie po ukończeniu 3 lat nauki zostawali wykwalifikowanymi pracownikami (otrzymywali dyplom czeladnika) w zawodach: ślusarz, stolarz, kowal, tokarz, blacharz, elektryk. Łatwo obliczyć, że szkołę ukończyli tylko uczniowie przyjęci w pierwszym roku jej istnienia. W latach 1940-1944 do szkoły uczęszczało ok. 800 polskich chłopców urodzonych w latach 1924-1929. 
Mój Dziadek rocznik 1927 uczęszczał do Szkoły Zawodowej GWKW w Tarnowie w latach 1942-1944. Pobierał nauki przygotowujące go do zawodu ślusarza. Z rodzinnych historii wiem, że nauka w tej szkole to przede wszystkim ciężka praca w normalnym wymiarze godzin plus nauka zawodu. Wynagrodzenia za pracę mój dziadek nie otrzymywał oprócz kilku złotych tygodniowo. Trzeba było być bardzo sumiennym, nie można było opuszczać pracy i szkoły bez bardzo poważnego powodu i usprawiedliwienia. Dziadek chodził do szkoły pieszo, ok. 4 km w jedną stronę. Po wojnie dokończył rok praktyki rzemieślniczej w Warsztatach Kolejowych (od 1946-2-4 do 1946-11-16) co razem dało 3 lata praktyki rzemieślniczej. W 1947 roku zdał egzamin czeladniczy w Izbie Rzemieślniczej w Krakowie. Od lipca 1947 roku był zatrudniony na kolei, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę.
Do Szkoły Zawodowej GWKW uczęszczał również brat mojej babci Heleny - Gustaw. Pierwszy rok nauki rozpoczął w 1941 roku. W tym czasie jego ojciec, a mój pradziadek był pracownikiem Kolei Wschodnich w Tarnowie. Gustaw pobierał nauki przygotowujące go do zawodu ślusarza. Jeśli jego nauka trwała zwyczajowe 3 lata, to szkołę ukończył w 1944 roku.


Uczniowie szkoły w 1944 roku. Źródło: Cebrat Tadeusz, SZGWKW w Tarnowie


Więcej informacji o Berufsschule des Ostbahn Ausbesserungswerkes możecie znaleźć w artykule Tadeusza Cebrat Szkoła Zawodowa Głównych Warsztatów Kolei Wschodniej w Tarnowie, 1940-1944 (Berufsschule des Ostbahn Ausbesserungswerkes).


Zapraszam do lektury innych postów powiązanych z kolejarzami:

Źródła:
Wywiady z członkami rodziny
Cebrat Tadeusz, Szkoła Zawodowa Głównych Warsztatów Kolei Wschodniej w Tarnowie, 1940-1944 (Berufsschule des Ostbahn Ausbesserungswerkes)
Zdjęcie: jw


Pierwsza publikacja: 8 września 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Genealogia , Blogger