Dostępność online indeksów oraz ksiąg metrykalnych z Tarnowa i okolicy

Słońce za oknem i coraz cieplejsze dni sygnalizują zbliżający się okres urlopów. W lipcu i sierpniu czasowo, jak co roku będą zamknięte archiwa państwowe i kościelne oraz biblioteki. Wielka szkoda, bo w okresie urlopu łatwiej wykorzystać 1-2 dni na odwiedzenie tych instytucji. Tarnów i okolice są niestety białą plamą jeśli chodzi o dostępność ksiąg metrykalnych online. Powoli sytuacja się zmienia, przybywają nowe zasoby. Korzystanie z gotowych indeksów skraca czas poświęcony na przeglądanie ksiąg metrykalnych w poszukiwaniu danego aktu, ułatwia typowanie zakresu lat w jakich rodzina mieszkała w danej parafii. Indeksy i metryki online mają dużo zalet i jeśli jest taka możliwość warto się im przyjrzeć. Mogą być bardzo pomocne w badaniach nad historią naszych rodzin.

Parafia Tarnów-Katedra


Zasoby dotyczące parafii katedralnej są właściwie niedostępne w internecie. Księgi, które możemy przeglądać online zostały udostępnione na stronie szukajwarchiwach.pl. Księgi te obejmują daty 1880-1913. Część dotycząca XX wieku to skorowidz urodzeń parafii, czyli dotyczący dzielnic Tarnowa takich jak: Strusina, Rzędzin, Zabłocie, Pogwizdów, Chyszów, Burek, Grabówka, Gumniska, Krzyż, Klikowa. Skorowidz zawiera imię i nazwisko ochrzczonego, imię ojca, datę i adres zamieszkania. Akta z końca XIX wieku są księgami urodzeń, ślubów i zgonów dla kilku dzielnic Tarnowa. Jeśli szukamy aktów naszych dziadków lub pradziadków śmiało możemy korzystać z tych zasobów. Dzięki dygitalizacji tych zbiorów nie musimy wybierać się osobiście do Archiwum Państwowego - akta możemy przeglądać w domu. Wcześniejsze księgi metrykalne są dostępne w Archiwum Diecezjalnym w Tarnowie i kościołach parafialnych.

Parafia Lisia Góra i wioski


Dla tej parafii używam sformułowania aktualnego do 1784 roku, aby nie rozdrabniać wpisu na poszczególne miejscowości. Zbiory parafii zawierają metryki Lisiej Góry i okolicznych wsi: Jastrząbka Nowa (Nowa Jastrząbka), Żukowice (Stare i Nowe), Laski i Piaski (obecnie części Żukowic), Luszowice, Smyków (Wielki i Mały), Jodłówkę, Kobierzyn, Krzyż (obecnie dzielnica Tarnowa), Zaczarnie, Pawęzów, Łukowa, Śmigno, Jawornik. Z tymi miejscowościami byli związani moi antenaci, więc tych zasobów online poszukiwałam. Strona familysearch.org zawiera częściowe indeksy ochrzczonych z tych wsi:

Jastrząbka Nowa - lata 1840-1901
Żukowice - lata ok. 1850-1900
Luszowice - lata ok. 1700-1908
Smyków - lata ok. 1700-1904
Jodłówka - raczej niewielki zbiór od ok. 1858

Jak wiadomo indeksy zgromadzone na stronie są dalekie od ideału. Wiele imion i nazwisk zostało błędnie zapisanych np. moja praprababka z domu Łabno (Łabnionka, Łabnówna) została zindeksowana jako: Zabno, Zabnoleg, Labcso. Mimo tych błędów można odszukać sporo aktów podpierając się zapisem nazwisk w różnych konfiguracjach lub sprawdzając zakres lat na piechotę. Jakiś czas temu na stronie Polish Genealogical Society of America były dostępne częściowe indeksy małżeństw i zgonów z XIX wiecznych ksiąg Jastrząbki i Luszowic. Niestety indeksy te już nie są dostępne.

Parafia Łęki Górne


Zasoby tej parafii zawierają księgi dwóch miejscowości Łęk Górnych i Dolnych, które w przeszłości były znane pod wspólną nazwą Łęki. Na swojej stronie internetowej Marge Sandlier, która prowadzi poszukiwania swoich korzeni  m. in. w Łękach bardzo dobrze zindeksowała zasoby parafii. W całości zostały zindeksowane księgi małżeństw z lat 1767-1932 oraz częściowo księgi urodzeń i zgonów z lat 1785-1928(U)/1946(Z). Marge indeksowała także na własny użytek częściowo parafie: Łękawica, Machowa, Pilzno, Przeczyca, Szynwałd, Żukowice, Jastrząbka i Wola Rzędzińska. Są to niewielkie zbiory indeksów, ale jeśli ktoś znajdzie powiązanie z przodkami Marge będą wystarczające.


Obraz strony http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/
~polishrecords/index.htm#search


Parafia Dąbrowa Tarnowska i parafia Żabno-Odporyszów


Dąbrowa Tarnowska była dużą parafią. Przed rokiem 1784 do jej ksiąg wpisywano urodzenia, małżeństwa i zgony z kilku innych miejscowości: Bagiennica, Oleśnica, Zazamcze, Ruda, Nieczajna, Kaczówka, Szarwark, Gruszów,  Bobrek i Borki. Ponad 12 tysięcy indeksów parafii jest dostępnych na stronie prowadzonej przez Mormonów. Indeksy dotyczą aktów urodzeń z XIX wieku. 
Parafia Żabno-Odporyszów prowadziła zapisy aktów metrykalnych także dla wsi: Sieradza, Żelzówka, Laskówa, Chorążec, Bucze, Fiuk. Spisy urodzeń z lat ok. 1785-1900 są dostępne na wspominanej już kilkakrotnie stronie familysearch.org.


Podczas poszukiwań jeśli miałam taką możliwość, to korzystałam z gotowych indeksów szczególnie wtedy, gdy zajmowałam się badaniami gałęzi związanych z mobilnymi zawodami jak kowal, młynarz, ekonom i kolejarz. Znajdowałam odpowiedzi, do których pewnie i bym doszła, ale poświęciłabym na dany problem dużo więcej czasu. Właśnie z tego powodu zasoby online i indeksy są prawdziwym skarbem. Warto brać udział w ich indeksacji. Indeksy znacząco obniżają czas potrzebny na odnalezienie konkretnego aktu. Dzięki nim nasze badania prowadzimy sprawniej i efektywniej oraz oszczędzamy pieniądze. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie w internecie dostępnych więcej ksiąg metrykalnych z interesujących mnie rejonów. Badania historii rodzin mających korzenie w diecezji tarnowskiej będą wtedy dużo prostsze.


Zapraszam do lektury innych postów powiązanych z księgami metrykalnymi Tarnowa:
Budowanie wywodu przodków i tarnowskie księgi metrykalne na przestrzeni wieków
Nekropolie przykościelne Tarnowa
W jakich dokumentach można odnaleźć XIX-wiecznych włościan?

Pierwsza publikacja: 3 czerwiec 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Genealogia , Blogger